Propozycje lektur szkolnych w projekcie podstawy programowej dla szkoły podstawowej po planowanej reformie.

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało projekty podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych oraz ramowych planów nauczania dla wszystkich typów szkół.

30 listopada przekazano projekty do opiniowania wszystkim zainteresowanym w ramach prekonsultacji. Do 9 grudnia eksperci, nauczyciele, rodzice, uczniowie mogą przesyłać swoje opinie.

Po zakończeniu prekonsultacji, już w grudniu, projekty będą skierowane do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych.

zobacz informację na stronie MEN

projekt podstawy programowej

projekt ramowych planów nauczania

W projekcie podstawy programowej nauczania języka polskiego w szkole podstawowej zamieszczono propozycje obowiązkowych i uzupełniających lektur szkolnych:

Klasy I-III

Propozycja lektur do wspólnego i indywidualnego czytania:

  • H.Ch. Andersen - Baśnie (do wyboru)
  • C. Centkiewicz - Anaruk, chłopiec z Grenlandii
  • W. Cichoń - Cukierku, ty łobuzie!
  • A.Frączek - Rany Julek. O tym jak Julian Tuwim został poetą.
  • L.Kołakowski - Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?
  • M.Kruger- Karolcia
  • A.Lindgren - Dzieci z Bullerbyn
  • H.Lofting - Doktor Dolittle i jego zwierzęta
  • B.Tylicka - O krakowskich psach i kleparskich kotach.  Polskie miasta w baśniach i legendach.
  • Ł. Wierzbicki - Afryka Kazika
  • Ł. Wierzbicki - Dziadek i niedźwiadek

Klasa IV

Lektura obowiązkowa:

  • Jan Brzechwa, Akademia pana Kleksa
  • Janusz Christa, Kajko i Kokosz. Szkoła latania (komiks)
  • René Goscinny, Jean-Jacques Sempé, Mikołajek (wybór opowiadań)
  • Adam Mickiewicz, Powrót taty, Pani Twardowska, Pan Tadeusz (opisy)
  • Joanna Olech, Dynastia Miziołków
  • Józef Wybicki, Mazurek Dąbrowskiego
  • Wybrane podania i legendy polskie
  • Wybrane baśnie polskie i europejskie, w tym: Charles Perrault, Kopciuszek, Kot w butach, Sinobrody, Aleksander Puszkin, Bajka o rybaku i rybce, Jeanne Marie Leprince de Beaumont, Piękna i Bestia.
  • Wybrane wiersze Władysława Bełzy, Jana Brzechwy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Joanny Kulmowej, Juliana Tuwima.

Lektura uzupełniająca:

  • Adam Bahdaj, Kapelusz za 100 tysięcy
  • Frances Hodgson Burnett, Tajemniczy ogród lub inna powieść
  • Janusz Korczak, Król Maciuś Pierwszy
  • Maria Kownacka, Zofia Malicka, Dzieci z Leszczynowej Górki
  • Selma Lagerlöf, Cudowna podróż
  • Sat-Okh, Biały mustang
  • Wybór innych tekstów kultury, w tym utwory dla dzieci i młodzieży; film i spektakl teatralny z repertuaru dziecięcego; wybrane programy telewizyjne.

Klasa V

Lektura obowiązkowa:

  • Clive Staples Lewis, Opowieści z Narni. Lew, czarownica i stara szafa
  • Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz (zwyczaje i obyczaje)
  • Ferenc Molnar, Chłopcy z Placu Broni
  • Bolesław Prus, Katarynka
  • Juliusz Słowacki, W pamiętniku Zofii Bobrówny
  • Seweryna Szmaglewska, Czarne Stopy
  • Wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz np. mity o: Prometeuszu, Syzyfie, Demeter i Korze, Dedalu i Ikarze, Heraklesie, Edypie, Tezeuszu i Ariadnie, Orfeuszu i Eurydyce
  • Biblia, powstanie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne
  • Wybrane wiersze Jana Twardowskiego, Leopolda Staffa, Anny Kamieńskiej, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza.

 Lektura uzupełniająca:

  • Lewis Carroll, Alicja w Krainie Czarów
  • Andrzej Maleszka, Magiczne drzewo
  • Karol May, Winnetou
  • Małgorzata Musierowicz, wybrana powieść
  • Edmund Niziurski, Sposób na Alcybiadesa
  • Bolesław Prus, Kamizelka Henryk Sienkiewicz, Janko Muzykant
  • Mark Twain, Przygody Tomka Sawyera
  • Wybór innych tekstów kultury.

Klasa VI

Lektura obowiązkowa:

  • Antoni Czechow, Kameleon, Śmierć urzędnika
  • Rafał Kosik, Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi
  • Ignacy Krasicki, wybrane bajki
  • Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz (polowanie oraz koncert Wojskiego)
  • John Ronald Reuel Tolkien, Hobbit, czyli tam i z powrotem
  • Henryk Sienkiewicz, W pustyni i w puszczy
  • Wybrane wiersze Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza, Zbigniewa Herberta.

Lektura uzupełniająca:

  • Aleksander Dumas, Trzej muszkieterowie
  • Joseph Rudyard Kipling, Księga dżungli
  • Marcin Kozioł, Skrzynia Władcy Piorunów
  • Stanisław Lem, Cyberiada (fragmenty)
  • Kornel Makuszyński – wybrana powieść
  • Lucy Maud Montgomery, Ania z Zielonego Wzgórza
  • Alfred Szklarski, wybrana powieść
  • Katarzyna Zychla, Dziewczynka tańcząca z wiatrem

Klasa VII

Lektura obowiązkowa:

  • Charles Dickens, Opowieść wigilijna
  • Aleksander Fredro, Zemsta Jan Kochanowski, wybór fraszek, pieśni i trenów, w tym tren I, V, VII, VIII Ignacy Krasicki, Żona modna
  • Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, II część Dziadów, Pan Tadeusz (historia Polski)
  • Henryk Sienkiewicz, Quo vadis, Latarnik
  • Stefan Żeromski, Siłaczka
  • Wybrane wiersze Cypriana Norwida, Bolesława Leśmiana, Mariana Hemara, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta.

Lektura uzupełniająca:

  • Agatha Christie, wybrana powieść kryminalna
  • Ernest Hemingway, Stary człowiek i morze
  • Helena Keller, Widzieć przez trzy dni
  • Nancy H. Kleinbaum, Stowarzyszenie Umarłych Poetów
  • Beata Obertyńska, Z domu niewoli (fragmenty)
  • Henryk Sienkiewicz, Krzyżacy
  • Melchior Wańkowicz, Ziele na kraterze (fragmenty)
  • Wybór innych tekstów kultury.

Klasa VIII

Lektura obowiązkowa:

  • Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec
  • Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz
  • Juliusz Słowacki, Balladyna
  • Antoine de Saint-Exupery, Mały Książę
  • Stefan Żeromski, Syzyfowe prace
  • Wybrane wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Wisławy Szymborskiej, Jarosława Marka Rymkiewicza, Stanisława Barańczaka.

Lektura uzupełniająca:

  • Bogdan Bartnikowski, Dzieciństwo w pasiakach
  • Miron Białoszewski, Pamiętnik z powstania warszawskiego (fragmenty)
  • Suzanne Collins, Igrzyska śmierci
  • Arkady Fiedler, Dywizjon 303
  • Jan Paweł II, Pamięć i tożsamość (fragmenty)
  • Karolina Lanckorońska, Wspomnienia wojenne 22 IX 1939 – 5 IV 1945 (fragmenty)
  • Nela Mała Reporterka, Nela na kole podbiegunowym
  • E.-E. Schmitt, Oskar i pani Róża
  • Wybór innych utworów tekstów kultury, w tym wierszy współczesnych poetów i reportaży.

 

O nas

Zasady współpracy

Nagrody